-

Zastosuj metodę STAR i wygraj rozmowę kwalifikacyjną

7

Otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Szukasz informacji o tym, jak odpowiadać na pytania rekrutera? Poniżej dzielę się z Tobą metodą, dzięki której staniesz się gwiazdą każdej rozmowy rekrutacyjnej.

Wyobraź sobie, że jesteś na rozmowie kwalifikacyjnej i wszystko idzie tak, jak sobie to zaplanowałeś. Nie spóźniłeś się, rekruter wita Cię z uśmiechem, odpowiadasz na pytania i czujesz, że ta praca jest już Twoja.

Wtedy rekruter pyta Cię o Twoje doświadczenie z przeszłości (sytuację, sukces, porażkę). Zaczynasz nerwowo myśleć o czym możesz powiedzieć i aby mieć to za sobą, odpowiadasz jednym zdaniem. Finalnie nie jesteś zadowolony ze swojej odpowiedzi i po minie rekrutera wnioskujesz, że on również.

Ok, prawie każdy z nas przechodził taką rozmowę. Odpowiedzi na pytania behawioralne mogą sprawić trudność. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje metoda, która pomoże Ci przejść przez najtrudniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Ta metoda to STAR.

Zanim jednak przejdę do omówienia metody, napiszę krótko czym są pytania behawioralne.

Pytania behawioralne to bardzo cenne źródło wiedzy o kandydacie. Owe pytania nakłaniają do opisania swojego zachowania w określonej sytuacji. Zachowania kandydata z przeszłości, szczególnie dotyczące rozwiązywania problemów, pozwalają przewidzieć, jak dana osoba może zachować się w przyszłości.

Pytania behawioralne zazwyczaj zaczynają się od słów „Opowiedz mi o sytuacji, kiedy…”, „Podaj przykład…”, „Opisz…”

Przykład pytań behawioralnych:

Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której musiał/musiała Pan/Pani zaprezentować coś grupie osób bez przygotowania. Jakie trudności Pan/Pani napotkał/napotkała? W jaki sposób poradził/poradziła sobie Pan/Pani z tą sytuacją?

Proszę podać przykład ważnego celu zawodowego, który Pan/Pani przed sobą stawiał/stawiała i opowiedzieć, w jaki sposób udało się go Panu/Pani osiągnąć. Jakie trudności napotkał/napotkała Pan/Pani? W jaki sposób poradził/poradziła sobie Pan/Pani z tymi problemami?

Proszę opowiedzieć o najbardziej stresującej sytuacji, w której znalazł/znalazła się Pan/Pani w pracy? W jaki sposób poradził/poradziła sobie Pan/Pani w tej sytuacji?

Jak odpowiadać na takie pytania? Przejdźmy do naszej GWIAZDY (Metody STAR).

STAR to skrót od czterech kluczowych słów, będących krokami, które możesz wykorzystać odpowiadając na pytania rekrutera. Dzięki zastosowaniu wszystkich czterech kroków zapewnisz kompleksową odpowiedź.

Zbuduj wypowiedź według tych 4 kroków:

SITUATION (Sytuacja) – opisz kontekst sytuacji, dotyczący np. konfliktu ze współpracownikiem. Bądź konkretny.

TASK (Zadanie) – następnie opisz, jakie pojawiło się zadanie, np. musiałeś rozwiązać konflikt ze współpracownikiem.

ACTION (Akcja) – w dalszej kolejności opisz, jak wykonałeś zadanie lub w jakie sposób starałeś się sprostać wyzwaniu. Skup się na tym, co zrobiłeś. Zamiast mówić „Zrobiliśmy xyz”, powiedz „Zrobiłem xyz”.

RESULT (Rezultat) – na koniec opisz efekt Twoich działań. Możesz podkreślić, co osiągnąłeś lub czego się nauczyłeś.

Na początku metoda STAR może wydawać się trudna. Jednak wraz z praktyką nabierzesz wprawy i stanie się to Twoją naturalną techniką udzielania odpowiedzi.

Rada: Spróbuj udzielić odpowiedzi na pytania behawioralne z mojego artykułu i zapisz je na kartce. Następnie stań przed lustrem i ćwicz. Metodę STAR możesz również zastosować, odpowiadając na pytania partnera, rodziców czy znajomych.

Gdybyś chciał/chciała ułożyć ze mną odpowiedzi na popularne pytania behawioralne i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, skorzystaj z usługi rozmowa kwalifikacyjna

Powodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej!

O autorze: Aleksandra Bończewska

Jestem doradcą ds. kariery oraz psychologiem. Stworzyłam autorską strategię, dzięki której klienci otrzymali wymarzone stanowiska w prestiżowych firmach.

Zobacz inne artykuły:

Zostaw komentarz

Serwis Atelier Kariery używa Akisment do usuwania spamu. Zobacz jak przetwarzane są komentarze.