+48 606 670 141|biuro@atelierkariery.com
-

Jak wybrać wartości i żyć tak jak chcesz?

10

Spotykając się z klientami w celu opracowania strategii szukania i znalezienia pracy, zrozumiałam, że bardzo ważny jest element psychologiczny – określenie wartości i podążanie za nimi. Życie zgodnie z wartościami może sprawić, że Twoje życie nabierze głębszego znaczenia.

Na początku skupię się na tym, że słowo „wartość” oznacza „wartościowy i mocny”. Wartości określają, co chcesz realizować dzień po dniu oraz jak chcesz, żeby wyglądało Twoje życie.

Poniżej znajdziesz zadanie, które pozwoli odkryć Twoje wartości.

Ćwiczenie – Uczestniczenie we własnym pogrzebie.

Znajdź odpowiednie miejsce i zarezerwuj czas. Możesz doświadczyć emocjonalnych przeżyć. Zamknij oczy i weź głęboki oddech. Wyobraź sobie, że właśnie umarłeś, ale w cudowny sposób otrzymałeś możliwość udziału we własnym pogrzebie pod postacią ducha.

Wyobraź sobie, że Twój przyjaciel lub członek rodziny został poproszony o wygłoszenie przemowy na temat Twojego życia, tego, co robiłeś, co osiągnąłeś oraz co było dla Ciebie ważne.

Część I

Na początku opisz to, czego obawiałbyś się usłyszeć o sobie, gdybyś robił to, co aktualnie robisz i z czego nie jesteś zadowolony (np. unikanie czegoś, psychiczne uwikłanie).

Wyobraź sobie swojego przyjaciela lub członka rodziny. Co mógłby o Tobie powiedzieć? Weź kartkę i zapisz to.

…………………………………………………………………

Wyobraź sobie, że jesteś w stanie zajrzeć w umysł tej osoby, zastanów się, jakich myśli na Twój temat mógłby nie wypowiedzieć. Zapisz je.

…………………………………………………………………

Powyższa mowa pożegnalna to opis tego, czego się boisz oraz to do czego może doprowadzić Cię obecna ścieżka.

Część II

Teraz wyobraź sobie, że od tej chwili będziesz żył tak, jak byś chciał, zgodnie z tym, co cenisz. Nie chcę, żebyś myślał, że po tym ćwiczeniu, w jakiś magiczny sposób zrealizujesz wszystkie cele, chodzi o to, abyś mógł obrać kierunek.

Zobacz, kto jest na Twoim pogrzebie. Partner, dzieci, rodzina, przyjaciele, koledzy z pracy? Ktoś jeszcze? Na Twoim pogrzebie może być każdy, kogokolwiek zechcesz. Mogą to być również osoby z Twojej przeszłości, z którymi z jakiegoś powodu straciłeś kontakt, a byli dla Ciebie ważni.

Wyobraź sobie, że możesz wybrać jedną osobę, która wygłosi mowę pożegnalną. Mowa ma wyrażać wszystko to, co mogliby usłyszeć wszyscy, gdybyś kierował się w życiu tym, co jest dla Ciebie ważne. Stwórz jasne wyobrażenie tego, co chciałbyś wyrazić swoim życiem.

Zapisz na kartce, co chciałbyś usłyszeć o swoim życiu? Bądź odważny!

…………………………………………………………………

Część III

Jak czułeś się w trakcie tego ćwiczenia? Jakie pojawiły się myśli, emocje i doznanie w ciele?

Przeczytaj to, co napisałeś. Czy zauważyłeś, co pragniesz robić w swoim życiu? To, co napisałeś o sobie, powinno dać Ci obraz tego, co jest dla Ciebie ważne.

Spróbuj wykonać teraz krótszą wersję tego ćwiczenia. Zapisz swoje nadzieje, aspiracje i pragnienia. Zastanów się jakiego życia naprawdę pragniesz.

Zapisz w maksymalnie 5 zdaniach to, jak chciałbyś zostać zapamiętany.

…………………………………………………………………

Jesteś w stanie obrać kierunek, w jakim chcesz podążać? Wszystko, co opisałeś na kartce, jest osiągalne.

Jeżeli chciałbyś opracować sposoby realizowania wartości, które odkryłeś, zapraszam Cię na spotkanie. Możemy wspólnie zastanowić się, jakie życie chcesz wieść.

O autorze: Aleksandra Bończewska

Jestem doradcą ds. kariery oraz psychologiem. Stworzyłam autorską strategię, dzięki której klienci otrzymali wymarzone stanowiska w prestiżowych firmach.

Zobacz inne artykuły:

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

OPINIE O ATELIER KARIERY

Opinie o Atelierkariery.com na Opineo.pl

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

0