+48 606 670 141|biuro@atelierkariery.com
-

Iść za głosem serca czy rozumu, czyli jak wybrać kierunek studiów?

21

Zarządzanie na Uniwersytecie Gdańskim, matematyka na Politechnice Wrocławskiej, anglistyka na Uniwersytecie Warszawskim – większość Twoich znajomych obrała już swój cel, a Ty nadal zastanawiasz się, jaki kierunek studiów będzie odpowiedni dla Ciebie?

Powinieneś iść w ślady rodziców i zostać prawnikiem, a może postawić na swoim i rozwijać pasję muzyczną?

Oto 4 krótkie porady, które pomogą Ci w znalezieniu odpowiedzi na to trudne pytanie.

1. Porozmawiaj z samym sobą.

Nikt tak dobrze nie zna Twoich myśli i potrzeb, jak Ty sam. Poświęć sobie chwilę i zastanów się, co będzie dla Ciebie najlepsze. Odłóż na bok wszelkie stereotypy i oczekiwania innych, zapomnij o wyborach rówieśników, a później doradź sobie to, co doradziłbyś najlepszemu przyjacielowi. Ostatecznie to przecież Ty będziesz studentem, nikt inny nie zdobędzie za Ciebie wiedzy (ani nie zaliczy sesji)!

2. Określ swój typ osobowości.

Jesteś humanistą, dużo czytasz, a pisanie sprawia Ci nie lada frajdę, czy raczej zaliczasz się do umysłów ścisłych? Wybierz kierunek kompatybilny z Twoimi umiejętnościami, nie sugeruj się najnowszymi trendami ani wysokością zarobków na poszczególnych stanowiskach. Pamiętaj, że nie każdy posiada predyspozycje do pracy w branży IT – jako dziennikarz też odniesiesz sukces, jeśli tylko wykażesz kreatywność i zaangażowanie.

3. Stwórz listę swoich zalet i wad.

Zastanów się, jakie są Twoje umiejętności i co Cię wyróżnia na tle rówieśników. Wypisz też swoje słabe strony i zastanów się, w jakim stopniu mogą Cię one ograniczać na polu zawodowym. Aby lepiej określić swój potencjał, skorzystaj z przykładowych pytań:

  • Którą z codziennych aktywności mógłbyś podejmować częściej?
  • Wiedzę z jakiego zakresu przyswajasz szybciej niż inni?
  • Jakie są Twoje ulubione przedmioty szkolne, a których uczysz się niechętnie?
  • Wolisz pracować z danymi/liczbami, czy preferujesz kontakt z drugim człowiekiem?

4. Zrób dokładny research.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję dotyczącą kierunku studiów, dowiedz się, jakie daje Ci on perspektywy zawodowe. Sprawdź, czym tak naprawdę zajmuje się osoba na Twoim wymarzonym stanowisku, jaki jest zakres jej obowiązków i które cechy charakteru wykorzystuje na co dzień. Dowiedz się, gdzie obecnie pracują absolwenci studiów na danym kierunku i jak oceniają swój wybór z perspektywy czasu.

Ale przede wszystkim zaufaj sobie i swojej intuicji, uwierz we własne możliwości i staraj się wykorzystywać 100% swojego potencjału każdego dnia. Powodzenia!

Jeśli nadal czujesz się niepewnie i nie wiesz, jaką podjąć decyzję, skorzystaj z Konsultacji edukacyjno-zawodowej dostępnej w naszej ofercie.

O autorze: Viktoria Łebski

Zobacz inne artykuły:

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

OPINIE O ATELIER KARIERY

Opinie o Atelierkariery.com na Opineo.pl

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

0