+48 606 670 141|biuro@atelierkariery.com
-

5 sposobów lepszego radzenia sobie z utratą pracy partnera

8

Słyszałeś o słynnej liście 43 najbardziej stresujących sytuacji w życiu? Lista została stworzona przez dwóch psychiatrów (Holmesa i Rahe) badających zjawisko stresu. Każde wydarzenie otrzymało liczbę jednostek stresowych.

Zwolnienie z pracy/bezrobocie znajduje się na 8 miejscu. Utrata pracy przez współmałżonka znajduje się na 26 miejscu.

W swojej praktyce współpracowałam z tysiącem osób, które straciły pracę oraz ich partnerami. Praca sprawiała, że moi klienci czuli się potrzebni i ważni. Jej utrata sprawiła, że odczuli szereg negatywnych emocji.

Te doświadczenia uzmysłowiły mi, że niezwykle ważne jest to, jak z nową sytuacją radzi sobie partner osoby pozostającej bez pracy. To właśnie do Ciebie kieruję ten artykuł.

Poniżej znajdziesz 5 sposobów lepszego radzenia sobie z utratą pracy partnera.

1. Daj mu czas i przestrzeń.

Utrata pracy wiąże się z przejściem przez podobne fazy jak w przypadku utraty kogoś bliskiego. Od błogostanu przez utratę, zaprzeczenie, gniew, spokój po działanie. Świadomość tego, jak wyglądają poszczególne etapy, może pomóc Wam lepiej radzić sobie z sytuacją.

2. Bądź empatyczny.

Większość osób, które straciły pracę, wstydzą się swojej sytuacji. Pomocne może być okazanie wsparcia przez powiedzenie prostego zdania: „Wiem, że to trudny czas, ale jestem dla Ciebie, gdybyś chciał porozmawiać”.

3. Nie ukrywaj swoich emocji.

Bądźmy szczerzy, utrata pracy partnera jest trudnym doświadczeniem. Mogą towarzyszyć Ci takie emocje jak lęk, obawa, smutek, a nawet złość. Jeśli czujesz, że te emocje narastają, powiedz o tym zaufanej osobie. To ważne, żebyś nie tłumił tych uczuć, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że wybuchniesz w najmniej odpowiednim momencie.

4. Obserwuj emocje i zachowanie partnera.

Ludzie radzą sobie z utratą pracy w różny sposób. Wiele badań pokazuje związek między utratą pracy a początkiem zaburzeń lękowych i zaburzeń nastroju (np. depresji). Nawet jeżeli myślisz, że Twojemu partnerowi to nie grozi, obserwuj go. Jeżeli zauważysz niepokojące sygnały, warto, abyś zaproponował spotkanie z terapeutą.

5. Stwórzcie plan znalezienia pracy.

Przerwa od pracy to dobry moment, żeby spojrzeć na swoje wartości (osobiste i zawodowe) i nadać im hierarchię. Poproś, aby Twój partner uszeregował wartości.

Wartości osobiste: rodzina, znajomi, dobre zdrowie, stabilne zatrudnienie, wysokie wynagrodzenie, wykształcenie, czas wolny, wysoka pozycja materialna, sukces i sława, podróże, religia, udział w życiu politycznym.

Wartości zawodowe: duża odpowiedzialność, dobra atmosfera w pracy, praca dająca dużo radości, widzenie sensu pracy, możliwość bycia kreatywnym, oddzielenie czasu pracy od czasu wolnego, elastyczny czas pracy, duża samodzielność w pracy, krótszy czas pracy.

Znajdźcie interesujące oferty pracy i porównajcie je wartościami oraz kompetencjami partnera. Następnie opracujcie narzędzia (CV, LM, LinkedIn). Przemyślcie strategię szukania pracy i działajcie.

Możesz również umówić partnera z konsultantem kariery. Specjalista pomoże partnerowi realnie określić, w jakich miejscach i w jaki sposób szukać pracy.

Pamiętaj, że utrata pracy, to sytuacja, która może przydarzyć się każdemu. Statystyki pokazują, że ponad 30% obecnie zatrudnionych osób, było bezrobotnych w ciągu ostatnich trzech lat. Ważne, abyście tworzyli zgrany duet, również w tych najbardziej stresujących sytuacjach.

O autorze: Aleksandra Bończewska

Jestem doradcą ds. kariery oraz psychologiem. Stworzyłam autorską strategię, dzięki której klienci otrzymali wymarzone stanowiska w prestiżowych firmach.

Zobacz inne artykuły:

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

OPINIE O ATELIER KARIERY

Opinie o Atelierkariery.com na Opineo.pl

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

0