-

5 rzeczy, które możesz zrobić, jeśli nowa praca nie jest tym, czego oczekiwałeś!

7

Być może przez ostatnie miesiące pozostawałeś bez pracy lub Twoje poprzednie miejsce zatrudnienia, nie było dla Ciebie satysfakcjonujące. Prawdopodobnie na wiadomość o pomyślnym przejściu procesu rekrutacji w nowej firmie i propozycji współpracy, pomyślałeś „Ty szczęściarzu!”.

Może wyobrażałeś sobie, że otrzymasz samodzielne stanowisko, na którym wykorzystasz swoje pokłady kreatywności, będziesz zaangażowany i szybko zbudujesz doskonałe relacje ze współpracownikami. Jeżeli Twoja wizja pracy się sprawdziła, to gratuluję i cieszę się razem z Tobą.

Natomiast, co w przypadku, kiedy nowa praca nie jest tym, czego się spodziewałeś / oczekiwałeś? Przełożony wyznacza Ci zadania poniżej Twoich kwalifikacji, krytykuje Twój styl pracy, a swoją kreatywność wykorzystujesz do robienia samolocików z papieru. Atmosfera w pracy jest napięta, współpracownicy siedzą w swoich pokojach i tylko od czasu do czasu ktoś przemknie do kuchni.

Na początku możesz zacząć od przyznania, że Twoja wizja była zbyt idealistyczna. Jeżeli jesteś w stanie to zaakceptować i pracować dalej, to świetnie. Natomiast, jeśli praca jest źródłem Twojej frustracji, zobacz, co możesz z tym zrobić?

5 rzeczy, które możesz zrobić, jeśli nowa praca nie jest tym, czego oczekiwałeś.

1. Daj szansę nowej pracy.

Jeżeli w ciągu pierwszego miesiąca nie jesteś w 100% zadowolony z tego, jak wyglądają Twoje zadania, nie oznacza to, że później (najczęściej po okresie próbnym) nie będzie lepiej.

Pamiętaj, że każdy nowy pracownik potrzebuje czasu, aby wdrożyć się w system pracy organizacji. Rozpoczęcie pracy jest niezwykle stresującym momentem i warto, abyś dał sobie zgodę i czas na to, że na początku może nie być Ci łatwo.

To trochę tak, jak z rozpoczęciem nauki w nowej szkole. Zastanawiasz się, jak będzie, czy inni Cię polubią i czy dasz radę z nauką. W dorosłym życiu kierujesz się przekonaniami i zasadami, które powstały na etapie dorastania, dlatego w nowej pracy możesz odczuwać te same myśli i emocje.

Daj szansę nowej pracy i spróbuj poznać lepiej swoich kolegów. Bądź otwarty i przyjazny. Miej z tyłu głowy, że może upłynąć nawet rok, zanim poczujesz się w firmie w 100% swobodnie.

Uwaga: Jeżeli każdy tydzień będzie odrobinę lepszy od poprzedniego, to jesteś na dobrej drodze. Jeżeli natomiast myśl o pracy będzie wywoływała u Ciebie lęk lub frustrację, to może najwyższy czas, aby pomyśleć o kolejnym kroku.

2. Porozmawiaj z szefem.

Jeżeli miałeś wystarczająco dużo czasu na wdrożenie, ale Twoje stanowisko różni się o tego, o czym myślałeś, to czas porozmawiać z Twoim przełożonym.

Poproś o spotkanie w najbliższym możliwym czasie. Po potwierdzeniu terminu, będziesz miał czas, aby przygotować najważniejsze punkty rozmowy. Jeżeli masz taką możliwość, wydrukuj ogłoszenie, na które aplikowałeś oraz zapisz najważniejsze ustalenia z rozmowy kwalifikacyjnej. Następnie zrób listę codziennych czynności.

Do spotkania podejdź asertywnie, ale nie agresywnie. Nie chodzi przecież o konfrontację i próbę sił, tylko o wypracowanie najlepszego rozwiązania sytuacji.

Zacznij od informacji, że Twoim celem jest lepsze zrozumienie tego, jaka jest Twoja rola w organizacji. Możesz powiedzieć, że miałeś wrażenie, że Twoja praca będzie wyglądać inaczej. W tym miejscu możesz przywołać Wasza rozmowę ze spotkania kwalifikacyjnego.

Przykład 1: Kiedy spotkaliśmy się na rozmowie kwalifikacyjnej, spędziliśmy dużo czasu dyskutując o strategii marketingowej firmy. Miałem wrażenie, że będę miał realny wpływ na kreowanie strategii. Kiedy będę mógł się tym zająć?

Przykład 2: Podczas naszego spotkania zgodziliśmy się, że będę odpowiedzialny za poszukiwanie i pozyskiwanie nowych rozwiązań i dostawców, ale nie za sprzedaż. Od czasu rozpoczęcia pracy zostałem poproszony o skupienie się na wsparciu sprzedaży i kontakcie z klientem. Czy coś się zmieniło?

Jeżeli źródłem Twojej frustracji nie są obowiązki, a krytyka ze strony przełożonego, możesz poprosić go o przedstawienie wskaźników, które mierzą / będą mierzyły Twoją efektowność w organizacji. Wtedy nie będzie miejsca na nieuzasadnioną krytykę. Skupicie się na wynikach.

Jeżeli jednak nie jesteś gotowy na taką rozmowę, przejdź do kolejnego punktu.

3. Rozejrzyj się na rynku.

Jeżeli jesteś przekonany o tym, że nie chcesz pracować w tej firmie, to pora przygotować się do zmiany miejsca pracy.

Jeżeli nie jesteś pewien, co jest Twoją największą trudnością w pracy, zajrzyj do mojego artykułu “Nie lubisz swojej pracy? Zobacz, co możesz z tym zrobić“!

Wspaniałą wiadomością jest to, że masz wszystko, co niezbędne w procesie poszukiwania pracy. Masz CV, posiadasz wiedzę związaną z tym, jak szukać dobrych ofert oraz jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Może przed podjęciem obecnej pracy, uczestniczyłeś w innym procesie rekrutacyjnym, ale przyjmując tę ofertę, odrzuciłeś pozostałe? Spróbuj skontaktować się z osobami z działu HR i zapytaj czy oferta jest dalej aktualna.

Przykład wiadomości:

„Dzień dobry,

kontaktuję się, aby zapytać, czy oferta pracy na stanowisku [nazwa stanowiska] jest nadal aktualna? Jeśli tak, to chciałbym ponownie rozważyć tę pozycję. Od naszego ostatniego kontaktu, miałem wiele czasu, aby przemyśleć, w jaki sposób chciałbym rozwinąć siebie i co mógłbym zaoferować pracodawcy.

Początkowo powiedziałem, że najbardziej interesuje mnie dołączenie do dużej firmy, ale teraz zdałem sobie sprawę, że moja efektywność jest największa, gdy pracuję w małym, dynamicznym i zgranym zespole, takim jak ten w [wstaw nazwę firmy]. Wiem, że jestem idealnym kandydatem na to stanowisko i chętnie skorzystam z okazji, aby omówić, co moglibyśmy razem stworzyć. Czy moglibyśmy umówić się na rozmowę [wstaw datę] około [wstaw czas]?”.

Podczas takiej rozmowy możesz spodziewać się pytań typu „Dlaczego chcesz tak szybko opuścić obecną pracę”? „Co się takiego wydarzyło w ostatnim czasie”?

Jeżeli chcesz się przygotować do niewygodnych pytań, skorzystaj z naszej usługi Rozmowa kwalifikacyjna

4. Zakończ współpracę.

Jeżeli podjąłeś decyzję o złożeniu wypowiedzenia, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach.

Przede wszystkim prawidłowo oblicz długość okres wypowiedzenia. To, jak długo będzie trwał okres wypowiedzenia, uzależniony jest od rodzaju umowy o pracę.

Zgodnie z art. 34 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

  • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni;
  • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie;
  • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Niezależnie od tego, jak bardzo czujesz się zmęczony obecną sytuacją i miejscem pracy, postaraj się zakończyć współpracę w profesjonalny sposób – ‘‘nie pal za sobą mostów”.

5. Idź naprzód.

Postaraj się zaakceptować tę sytuację i bądź dla siebie dobry. Każde doświadczenie jest doskonałą okazją do nauki. Podczas następnych rozmów kwalifikacyjnych postaraj się zapytać o jak najwięcej rzeczy, tak abyś mógł podjąć świadomą decyzję o miejscu pracy.

Jeżeli pracowałeś w firmie tylko kilka tygodni, nie ma sensu wpisywać tego epizodu do CV. Przygotuj za to odpowiedzi na pytania, które padną w procesie rekrutacji i wyjaśnij, co robiłeś przez ostatnie tygodnie / miesiące.

Jeżeli masz pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z nami: kontakt@atelierkariery.com.

O autorze: Aleksandra Bończewska

Jestem doradcą ds. kariery oraz psychologiem. Stworzyłam autorską strategię, dzięki której klienci otrzymali wymarzone stanowiska w prestiżowych firmach.

Zostaw komentarz

Serwis Atelier Kariery używa Akisment do usuwania spamu. Zobacz jak przetwarzane są komentarze.