-

4 wskazówki, które ułatwią Twojemu dziecku planowanie ścieżki edukacyjno-zawodowej

9

Wybór ścieżki edukacyjnej i zawodowej to zadanie, które czeka każdego młodego człowieka. Coraz więcej nastolatków chce świadomie wybrać własną ścieżkę edukacyjną, mając na uwadze swoje predyspozycje osobowościowe oraz zainteresowania.

Obecnie rynek pracy wymaga od młodych ludzi coraz większej elastyczności i umiejętności wchodzenia w nowe role zawodowe.

Na co dzień wspieram młodzież w określeniu potrzeb edukacyjnych i zawodowych. Zadaniem konsultanta edukacyjno-zawodowego jest przeprowadzenie diagnozy potencjału oraz zebranie przemyśleń na temat potencjalnego wyboru. Zadaniem rodzica jest zrozumienie i wzmocnienie samodzielnej decyzji dziecka.

Poniżej znajdziesz wskazówki, które ułatwią Ci przeprowadzenie Twojego dziecka przez proces planowania kariery.

Chciałbyś, aby Twoje dziecko skorzystało ze wsparcia konsultanta? Zobacz co możemy dla Ciebie zrobić!  

1. Zachęć swoje dziecko do poznania siebie.

Poświęć czas na rozmowę z dzieckiem o jego przyszłości.

Przykłady pytań, które możesz zadać:

  • Jakie przedmioty Cię interesują?
  • Co sprawia, że takie przedmioty są interesujące?
  • Co lubisz robić w wolnym czasie?
  • Jak chciałbyś, żeby wyglądało Twoje życie?
  • Gdybyś mógł mieć każdą pracę na świecie, co by to było?
  • Jakie masz marzenia?

Opowiedz o swoich marzeniach i planach. Zaproponuj wspólne wypełnienie kwestionariuszy predyspozycji i zainteresowań.

2. Zdobądź informacje dotyczące zawodów i rynku pracy.

Zapoznaj się z różnymi materiałami (listą zawodów, przewodnikami kariery). Bądź na bieżąco z prasą i zagranicznymi blogami, które jako pierwsze piszą o trendach na rynku pracy.

3. Zachęć swoje dziecko do zdobycia wiedzy o różnych zawodach.

Nastolatki łatwo ulegają wpływom rówieśników. Mogą podjąć decyzję o wyborze profilu klasy lub kierunku studiów, opierając się na preferencjach kolegów. 

Zorganizuj swojemu dziecku rozmowę z osobą wykonującą interesujący go zawód oraz zachęć je do odbycia wolontariatu w danej branży.

Opowiedz dziecku swoją historię. Podziel się tym, jaką wybrałeś szkołę i jak znalazłeś swoją pierwszą pracę.

4. Wybierzcie przedmioty kierunkowe oraz zajęcia dodatkowe.

Jeżeli Twoje dziecko jest gotowe, wybierzcie przedmioty, które będzie zdawał na egzaminie (w podstawówce lub w liceum).

Skupie się również na wyborze zajęć dodatkowych, które z jednej strony podniosą kompetencje techniczne, ale z drugiej strony wpłyną również na rozwój kompetencji miękkich (np. komunikacji, rozwiązywania problemów i pracy zespołowej).

Tego nie rób:

Nie narzucaj swoich pomysłów i nie zniechęcaj swojego dziecka. Zamiast tego zapoznaj się z uzasadnieniem jego decyzji zawodowej i pomóż mu dowiedzieć się, czy jest to właściwy wybór.

Nie stawiaj nierealistycznych wymagań przed swoim dzieckiem. Wysokie oczekiwania mogą doprowadzić do pojawienia się u dziecka zaburzeń lękowych, zaburzeń nastroju oraz zaburzeń snu.

Wsparcie nastolatków w wyborze kariery nie jest łatwym procesem. Młodzi ludzie chcą podejmować decyzje na podstawie wielu czynników.

Chcesz, aby Twoje dziecko lepiej zrozumiało siebie samego i odkryło swoje talenty? Chcesz wspierać je w podejmowaniu kluczowych decyzji edukacyjnych lub zawodowych? Zależy Ci na tym, aby przygotowało swój plan edukacji? Chcesz zainspirować swoje dziecko i zmotywować je do nauki? Może chcesz, aby zwiększyło swoje kompetencje społeczne?

Skontaktuj się z nami 

O autorze: Aleksandra Bończewska

Jestem doradcą ds. kariery oraz psychologiem. Stworzyłam autorską strategię, dzięki której klienci otrzymali wymarzone stanowiska w prestiżowych firmach.

Zobacz inne artykuły:

Zostaw komentarz

Serwis Atelier Kariery używa Akisment do usuwania spamu. Zobacz jak przetwarzane są komentarze.