-

3 wskazówki, które pomogą Ci dokonać zmiany zawodowej

7

Wakacyjny czas dobiegł końca. Prawdopodobnie przez ostatnie dwa miesiące odłożyłeś wszystkie ważne decyzje, również te dotyczące swojej kariery. Uwierz mi, większość z nas zrobiła to samo.

Zmiany bywają trudne. Możesz myśleć, że łatwiej jest pozostać w miejscu, które znasz. Natomiast jeżeli czujesz, że popadłeś w rutynę, Twoja pensja Cię nie zadowala lub masz dosyć atmosfery w pracy, to najwyższy czas pomyśleć o wykonaniu kolejnego kroku w karierze.

Poniżej znajdziesz 3 wskazówki, jak zrobić to najlepiej.

1. Znajdź swoją pasję.

Jeśli myślisz nad zmianą zawodową, prawdopodobnie w Twojej obecnej pracy nie robisz tego, co jest Twoją pasją.

Zanim wybierzesz miejsce pracy, w którym spędzisz kolejne lata, poświęć czas i dowiedz się, co sprawia Ci przyjemność. Jeżeli praca będzie jednocześnie Twoją pasją, będziesz zmotywowany i zaangażowany.

Pomyśl o tym, co mógłbyś robić, jeżeli nawet nie otrzymywałbyś za to wynagrodzenia. Czy mógłbyś wykonywać tę pracę na zasadzie wolontariatu?

Lubisz gotować, pisać lub szyć? Świetnie. Zastanów się, gdzie mógłbyś wykorzystać swoje talenty. Chociaż nie każde hobby można przekształcić w pełnoetatową pracę, to eksploracja swoich zainteresowań pozwala na odkrycie, jakiego rodzaju zadania mogą Cię uszczęśliwić.

2. Znajdź swoje wartości!

Jeśli spojrzysz na swoją karierę, dostrzeżesz trzy podstawowe elementy: zainteresowania, zdolności i wartości. Zainteresowania pokażą Ci, w jakim kierunku chcesz iść, zdolności – ile zajmie Ci dojście do celu, a wartości – czy w ogóle warto się w to angażować.

Jakie mogą być Twoje wartości?

 • Profesjonalizm
 • Przywództwo
 • Autonomia i niezależność
 • Bezpieczeństwo i stabilizacja
 • Kreatywność i przedsiębiorczość
 • Usługi i poświęcanie się dla innych
 • Wyzwanie
 • Styl życia

Wartości zmieniają się z wiekiem i doświadczeniem. Służą rozwojowi samoświadomości oraz kształtowaniu motywacji. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jakie są Twoje wartości, zgłoś się do naszego konsultanta kariery.

3. Zbuduj swoją strategię!

Zmiana kariery nie następuje z dnia na dzień. Wymaga przygotowania i planu. Zastanów się, na czym może polegać Twoja zmiana.

Moi klienci decydują się najczęściej na jedną z trzech opcji:

 • wykonują tę samą pracę w innej branży,
 • wykonują inną pracę w tej samej branży,
 • znajdują inną pracę w nowej branży.

Przeprowadź badania rynku i biorąc pod uwagę powyższe kroki zobacz, która opcja byłaby dla Ciebie najlepsza.

Jeśli uważasz, że nadszedł czas, wykonaj powyższe kroki. Może się okazać, że będziesz szczęśliwszy niż kiedykolwiek to sobie wyobrażałeś.

Czy coś Cię zaskoczyło? Czy Twoim zdaniem moje rady są skuteczne? Wypowiedz się w komentarzu.

O autorze: Aleksandra Bończewska

Jestem doradcą ds. kariery oraz psychologiem. Stworzyłam autorską strategię, dzięki której klienci otrzymali wymarzone stanowiska w prestiżowych firmach.

Zobacz inne artykuły:

Zostaw komentarz

Serwis Atelier Kariery używa Akisment do usuwania spamu. Zobacz jak przetwarzane są komentarze.