-

3 rady od rekruterów, które powinieneś zastosować w swoim CV

7

Dla większości z nas pisanie CV to bardzo emocjonalna czynność. Zazwyczaj moi klienci dzielą się na dwie grupy: „kreatorów”  i  „dopisujących”.

Kiedy osoba z pierwszej grupy zabiera się do tworzenia CV, robi to bardzo skrupulatnie. Odszukuje świadectwa pracy, zapisuje firmy, stanowiska, daty i zakres obowiązków. Tworzy jedną, drugą, trzecią stronę i uświadamia sobie, że to, co zapisała, nie oddaje w pełni jej doświadczenia. Chciałaby i mogłaby stworzyć kolejne 3 strony. Wpada w pułapkę.

Osoba z drugiej grupy to zwolennik dodawania do swojego CV obecnego stanowiska, bez aktualizacji poprzednich. Tak właśnie z 2 stron otrzymuje 5 stron, tworząc niespójny dokument. Wpada w pułapkę

Brzmi znajomo?

Mogę Ci niemal zagwarantować, że sposób, w jaki patrzysz na swoje CV, różni się od tego, jak postrzega je osoba czytająca Twoją aplikację.

Rozmawiałam z wieloma rekruterami, na temat rzeczy, na które zawsze zwracają uwagę w CV. W ich wypowiedziach pojawiło się kilka zasad, które mogą być dla Ciebie zaskoczeniem.

Poniżej znajdziesz kilka rad, które warto zastosować, tworząc swoje CV. Jeśli z nich skorzystasz, istnieje duża szansa, że dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. 

1. Twoje CV powinno być czytelne i przejrzyste.

Jeżeli Twoje doświadczenie, wykształcenie i umiejętności nie są widoczne na pierwszy rzut oka, to równie dobrze Twoje CV może być puste.

Rozumiem, że zależy Ci na tym, aby Twoje CV wyróżniało się na tle innych aplikacji, natomiast zbyt wiele elementów graficznych, odciąga uwagę od Twojego profilu.

Największą uwagę poświęć na dopracowanie górnej części pierwszej strony CV.

Jak to zrobić?

  • Stwórz podsumowanie zawodowe będące streszczeniem Twoich doświadczeń.
  • Dodaj sekcję „zatrudnienie” i wymień firmy, stanowiska oraz daty.
  • Stwórz sekcję „doświadczenie” i opisz te zadania, które są tożsame z poszukiwanymi przez rekrutera.

2. Nie używaj branżowego żargonu.

Jeżeli tworzysz CV z myślą, że od razu trafi do Twojego potencjalnego przełożonego, to popełniasz duży błąd. Pamiętaj, że Twoja aplikacja na początku znajdzie się w dziale HR lub w rękach asystentki. Żadne z Twoich imponujących wyczynów nie zrobi wrażenia, jeżeli nie zostanie zrozumiane.

Działy HR znają specyfikę branży, w której pracują, ale im mniej skomplikowane będzie Twoje CV, tym szybciej znajdziesz się na właściwym „stosie”. Możesz się z tym zgadzać lub nie, ale Twoim zadaniem jest stworzenie CV, które zrozumie laik.

Jak to zrobić?

  • Przeczytaj ogłoszenie i zaprezentuj swoją pracą w podobny sposób.
  • Wyszukaj synonimy, które mogłyby opisać Twoje obowiązki.
  • Pokaż swoje CV osobie spoza branży i zapytaj się, czy wszystko jest dla niej zrozumiałe.

3. Pokaż swoją motywację i pomysł na siebie.

Niezależnie od tego, czy zamierzasz zmienić branżę, czy ubiegasz się o podobne stanowisko, ważne jest to, czy cel Twojej aplikacji będzie zrozumiały dla pracodawcy.

Upewnij się, że osoba, która otrzyma Twoje CV, będzie widziała na jakie stanowisko aplikujesz. Jeśli nie określisz tego w swoim CV, rekruter nie będzie w stanie tego odgadnąć i najprawdopodobniej nie będziesz miał okazji tego wyjaśnić.

Wykorzystanie popularnych „Jestem zainteresowany stanowiskiem [nazwa stanowiska]”, „Pragnę zaoferować swoje doświadczenie do pracy w [nazwa firmy]” jest poprawną techniką personalizowania CV, ale często niewystarczającą.

Możesz w dwóch zdaniach przedstawić swój pomysł na siebie.

Jak to zrobić?

  • Zapoznaj się z profilem firmy, w której chcesz ubiegać się o pracę.
  • Dowiedz się, jaką ma misję i ostatnie sukcesy.
  • W podsumowaniu zawodowym (na górze CV) opisz swoje zaangażowanie w podobne działania i podkreśl chęć realizowania misji organizacji.

Zastosuj powyższe wskazówki, a otrzymasz znacznie więcej zaproszeń na rozmowy. 

Czy coś Cię zaskoczyło? Czy Twoim zdaniem moje rady są skuteczne? Wypowiedz się w komentarzu.

O autorze: Aleksandra Bończewska

Jestem doradcą ds. kariery oraz psychologiem. Stworzyłam autorską strategię, dzięki której klienci otrzymali wymarzone stanowiska w prestiżowych firmach.

Zobacz inne artykuły:

Zostaw komentarz

Serwis Atelier Kariery używa Akisment do usuwania spamu. Zobacz jak przetwarzane są komentarze.